Jak správně zadat dotaz na nabídku?

Dotaz na nabídku je jednoduchým a rychlým způsobem jak najít firmu, která dodá daný výrobek nebo službu. Kvalita nabídek, které takto získáme, je závislá především na obsahu zadaného dotazu. Níže jsme pro Vás připravili návod, jak správně vložit dotaz na nabídku.

Přesný obsah

Obsah dotazu na nabídku by měl být srozumitelný pro všechny firmy, které mají zájem Vám předložit svou nabídku. Přesně definujte, jaká máte očekávání týkající se informací v nabídce a Dodavatelé připraví nabídky na realizaci dané poptávky podle Vašich podmínek.

Parametry výrobku nebo služby

Pamatujte na to, že Váš dotaz na nabídku musí obsahovat detailní popis všech parametrů výrobku nebo služby.

Jestliže kupujete výrobek nebo materiál definujte především: výrobce, název, model, počet (včetně jednotky míry), způsob balení, datum dodání, místo a adresu dodání;

Jestliže poptáváte služby: popis služby, termín realizace, místo realizace, kdo poskytuje materiál;

V případě potřeby ještě uveďte: podmínky platby, záruční lhůtu a lhůtu na opravy, vyžadovaná oprávnění nebo certifikáty dodavatele, očekávání týkající se procesu realizace objednávky (mohou to být etapy realizace služby nebo informace o způsobu výběru dodavatele).

Záruční podmínky

Popište, jaké máte požadavky týkající se podmínek záruky a případných oprav daného výrobku či služby, např. možnost oprav v rámci záruky v dané lokalitě. Můžete také požádat dodavatele o určení záručních podmínek.

Požadavky týkající se Firem

Definujte své požadavky týkající se působení firmy na trhu, zkušeností v realizaci podobných prací nebo technického zázemí pro provedení poptávky a kvalifikací, jaké by měli mít zaměstnanci.

Reference

Jestliže chcete ověřit důvěryhodnost firmy, požádejte o informace o zkušenostech v provádění podobných poptávek nebo zaslání referencí, projektů, návrhů nebo fotografií a internetové stránky nebo odkazu na internetové portfolio. Můžete také za tímto účelem navštívit sídlo firmy a setkat se s jejím majitelem nebo si domluvit telefonní rozhovor.

Kontaktní údaje

Přidejte k dotazu na nabídku Vaše kontaktní údaje: telefonní číslo, e-mailovou adresu a osobní údaje. Možnost rychlého kontaktu s Vámi s cílem ověření poptávky dovolí firmám připravit nabídky obsahující všechny zadané parametry.

Kritéria hodnocení nabídek

Informujte Firmy o všech kritériích, která budete hodnotit. Díky tomu se zaměří na otázky, které jsou pro Vás klíčové. Informujte, zda Vám více záleží na vysoké kvalitě nebo na nízké ceně. Uveďte také, zda má hodnota poptávky zahrnovat také náklady na možnou dodávku.

Termín poskytování nabídek

Důležité je, abyste co nejpřesněji odhadli čas nutný k přípravě kompletní nabídky (změna místa, kontakt s třetími osobami atd.) a na základě toho určili termín pro zasílání nabídek. Neměl by být příliš vzdálený od termínu zadání dotazu na nabídky, protože podmínky poslané nabídky mohou mít omezenou platnost např. kvůli změnám kurzu nebo časově omezené dostupnosti výrobku.

Způsob platby

Napište, zda za provedení poptávky zaplatíte bankovním převodem nebo hotově a zda chcete zaplatit na splátky nebo v cizí měně. Finanční podmínky jsou obvykle velmi důležité a všechna nedorozumění v této oblasti se mohou negativně odrazit na Vaší spolupráci.

Dotaz na nabídku, který je připraven podle výše uvedených pokynů, umožní bezproblémový a efektivní proces výběru nabídky. Firmy pak budou moci připravit přesné nabídky.


Přečtěte si také: